عظیم ترین پست برق استان گلستان

همکاری پیمابرق در احداث عظیم ترین پست برق استان گلستان

با احداث و بهره برداری از پست برق 63/230/400/500 کیلوولت در آزادشهر استان گلستان، مسایل مربوط به ناپایداری برق در این استان کاملا مرتفع می شود.

به گزارش شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان، دکتر موسوی تاکامی مدیر عامل این شرکت در مراسم بهره برداری از پست برق 400کیلوولت آزادشهر گفت:

با راه‌اندازی این پست، مردم محترم منطقه شرق استان گلستان که ماقبل سال ۱۴۰۱ با افت ولتاژ مواجه بودند دیگر شاهد این اتفاقات نخواهند بود و بار مورد نیاز آنها تامین خواهد شد.

وی افزود: پست استراتژیک و کلیدی ۵۰۰ به ۴۰۰ به ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت آزادشهر که در روز ۳۱ خردادماه عملیات احداث آن به پایان رسید، به نام شهید پروفسور دکتر مصطفی چمران مزین شده که در فاز اول، ۲۰۰ مگاولت آمپر از بار منطقه را تامین می‌کند و ظرفیت آن در کوتاه مدت، با دو دستگاه ترانسفورماتور ۴۰۰ به ۶۳ کیلوولت ۲۰۰ مگاولت آمپر به ۴۰۰ مگاولت آمپر می‌رسد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان خاطرنشان کرد: این پست برق که بنا بوده در مدت زمان دو سال به اتمام برسد ظرف مدت 5 ماه احداث شده و بخش 63/400 کیلوولت آن به بهره برداری رسیده است و این رکوردی است که برای صنعت برق ایران ثبت شده و ماندگار خواهد بود..

همکاری پیمابرق در احداث پست انتقال آزادشهر

شرکت پیمابرق از جمله پیمانکارانی است که در احداث پست انتقال پست برق آزادشهر همکاری داشته اند. پیمابرق طی دو پروژه احداث فونداسیون خطوط 400 و 63 کیلوولت اطراف ایستگاه آزادشهر و احداث دیوار محوطه و جاده دسترسی ایستگاه 63/400 کیلوولت آزادشهر که از انتهای سال 1400 آغاز شده اند، در این پروژه مشارکت داشته است.

در پروژه احداث فونداسیون خطوط 400 و 63 کیلوولت اطراف ایستگاه آزادشهر پیمابرق اقدام به احداث فونداسیون های اطراف پست جهت ورود و خروج خطوط 400 کیلوولت و 63 کیلوولت نموده است.

اجرای فونداسیون ها به دلیل ضعیف بودن خاک در شرایط ویژه ای انجام شد.

در همین راستا یکی از فونداسیون ها به دلیل بزرگی برج و سستی خاک منطقه از نوع فونداسیون گسترده یا MAT اجرا گردید.

ابعاد فونداسیون مذکور در اطراف ایستگاه آزادشهر به 16m.16 m  رسید که در ساخت آن 220 متر مکعب بتن و 17 تن میلگرد به کار برده شد.

علاوه بر شرایط خاک، معارضین بسیار زیاد در زمین های کشاورزی از دیگر محدودیت های پروژه بودند.

بنابر سخنان مدیرعامل برق منطقه ای مازندران و گلستان پست شهید چمران یک پست کلیدی در آینده خواهد بود که به پست‌های ۲۳۰ کیلوولت مینودشت، پست 63/230 کیلوولت فجرگنبد و همچنین پست ۴۰۰ کیلوولت علی‌آباد و به پست بالکان ترکمنستان متصل خواهد شد و رینگ منطقه را کامل خواهد کرد.

گفتنی است پروژه احداث دو بی خط 230 کیلوولت در پست برق فجر گنبد واقع در شهرستان گنبد کاووس نیز در سال گذشته طی قراردادی با برق منطقه ای مازندران و گلستان توسط شرکت پیمابرق عملیاتی شده است.

پیمابرق همواره از همکاری با شرکت های برق منطقه ای جهت ایجاد زیرساخت های لازم برای کارخانجات و صنایع تولیدی و ایجاد شبکه برق پایدار جهت مشترکان خرد استقبال کرده و آمادگی خود را برای انجام پروژه ها مطابق با آخرین استانداردهای فنی و تخصصی اعلام می نماید.


بیشتر بخوانید:

رکوردشکنی شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان در احداث پست انتقال نیروی برق شهید مصطفی چمران آزادشهر