احداث خط انتقال 20 کیلوولت رصدخانه ملی ایران توسط پیمابرق

خط انتقال برق 20 کیلوولت به طول 10 کیلومتر جهت برق رسانی به رصدخانه ملی ایران توسط پیمابرق احداث و راه ‏اندازی می شود.
مهندس متین جنتیان، مدیرعامل پیمابرق با اعلام این خبر افزود:

پروژه احداث خط انتقال رصدخانه ملی ایران پس از حضور این شرکت در مناقصه به کارفرمایی پژوهشگاه مطالعات بنیادی به پیمابرق محول شده است.

مهندس جنتیان با اعلام آنکه تأمین تجهیزات، بارگیري، حمل و نقل، تهیه مصالح و انجام عملیات ساختمانی، مونتاژ و نصب تجهیزات برق به علاوه تست و راه اندازي تجهیزات از جمله تعهدات شرکت پیمابرق می باشد افزود:

در طی این پروژه خط انتقال برق 20 کیلوولت از خط تک مداره موجود به مقصد رصدخانه ملی ایران منشعب می‏شود که طی آن مجموعه رصدخانه ملی ایران که از مهمترین موسسات زیر نظر پژوهشگاه دانش های بنیادی بوده و در مراحل اولیه راه اندازی می باشد، از انرژی برق برخوردار می شود. کلیه فونداسیون­ ها و برج­های مشبک این خط به علت محل اجرای پروژه و صعوبت آن مشابه خطوط 63 کیلوولت اجرا می­گردد.

مدیر عامل پیمابرق ادامه داد:

با توجه به آنکه رصدخانه ملی ایران در ارتفاع 2600 متری قله گرگش در نزدیکی شهر کاشان واقع شده است، برق رسانی به این مکان با توجه به موقعیت جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه شرایط ویژه ای دارد که با توجه به تجربیات موفق پیمابرق در این زمینه و همکاری مشاور پروژه، شرکت مهندسین مشاور، پروژه به بهینه ترین شکل ممکن اجرایی می شود.

مهندس جنتیان در پایان با ابراز خشنودی از مشارکت پیمابرق در پروژه برق‏ رسانی به رصدخانه ملی ایران که بالاترین امکانات و تجهیزات را جهت رصد آسمان و توسعه علم نجوم در کشور دارا خواهد بود، بر آمادگی پیمابرق در توسعه شبکه توزیع برق و زیرساختهای توزیع نیرو در ارائه خدمات بهتر و پایدارتر به جامعه علمی و صنعتی کشور تأکید کرد.

* گفتنی است قله گرگش بلندترین قله در میان تمام کوه‌های رشته کوه کرکس است و دارای شعاع ۵۰ کیلومتر می‏باشد.

سایت گرگش در فاصله حدود ۳۰۰ کیلومتر در جنوب تهران، ۳۵ کیلومتری جنوب‌غربی کاشان و ۱۲ کیلومتری جنوب‌غرب قمصر و ۷ کیلومتری شهر کامو و چوگان واقع شده‌است.