پروژه خط انتقال 400 کیلوولت نیروگاه ارومیه – نیروگاه سهند

پروژه خط انتقال نیرو بین دو نیروگاه ارومیه و نیروگاه سهند با هدف ایجاد پایداری در شبکه انتقال برق کشور به سفارش شرکت برق منطقه ای آذربایجان توسط شرکت پیمابرق تکمیل و تحویل گردید.

بخش هایی از پروژه خط انتقال 400 کیلوولت نیروگاه ارومیه- نیروگاه سهند به طول تقریبی140 کیلومتر که از نظر ابعاد پروژه، طرحی کلان بشمار می‏آید، در سال های قبل توسط دیگر شرکت‏های مهندسی پیمانکار انجام شده بود اما سیم کشی کل خط انتقال و همچنین فوندانسیون‏های بخشی از مسیر،‌ عمدتاً به دلیل مسایل مربوط به معارضین و همچنین صعوبت کار، ‌نا‏تمام مانده بود.

ازاین رو پیمابرق با شرکت در مناقصه‏ی شرکت برق منطقه ای آذربایجان و به دنبال آن انعقاد دو قرارداد پروژه سیم کشی خط انتقال 400 کیلو ولت نیروگاه ارومیه – نیروگاه سهند و پروژه تکمیل احداث فوندانسیون‏های خط انتقال نیروگاه ارومیه-نیروگاه سهند درخرداد ماه سال 1396، ابتدا پروژه سیم کشی خط انتقال و پس از مدت کوتاهی با خرید تجهیزات فوندانسیون‏ها،‌ اتصال خط انتقال در مسیر باقی‏مانده را آغاز نمود.

نیروگاه سهند در استان آذربایجان شرقی، كیلومتر 7 جاده بناب – تبریز در مجاورت روستای شورگل و نیروگاه ارومیه در استان آذربایجان غربی،کیلومتر ۳۰ جاده ارومیه به مهاباد قرار دارد.

اقدامات پیمابرق در پروژه خط انتقال نیروگاه ارومیه – نیروگاه سهند

خرید و نصب برج­ های مشبک 400کیلو ولت T2G60

خرید تجهیزات و سیم‏کشی 140 کیلومتر سیم فاز تک مداره سه باندل کرلو به همراه یک رشته سیم گارد

تهیه اسناد مرتبط با سیستم اطلاعات جغرافیایی (Geographic Information Sysem,GIS)

خرید و نصب برج­های تلسکوپی 230 کیلوولت DC60

احداث بخشی از فوندانسیون­های 400 کیلو‏ولت

اقدامات صورت گرفته بر اساس مقتضیات پروژه بوده است و نصب برج های تلسکوپی نیز بعلت کمبود فضا در نزدیکی نیروگاه سهند و همچنین مزیت امکان جابجایی و استفاده مجدد از این نوع برج‏ها صورت گرفت.

در خصوص احداث فوندانسیون‏ها، از آنجا که بخشی از خط انتقال، از جنوب دریاچه ارومیه می‏گذشت،‌ خاک منطقه پرآب و سست بود و امکان حفاری عمیق نمی­باشد لذا از فنداسیونها پدچیمنی یکپارچه با ابعاد بسیار بزرگ که نیاز بتن ریزی و همچنین میلگرد بیشتر داشت به طوری که در احداث فوندانسیون برخی از دکل‏ها قریب به 200 مترمکعب بتن مصرف گردید.

نوع فوندانسیون در این بخش از مسیر از نوع پدچیمنی انتخاب و اجرا گردید در حالی که در مابقی مسیر خط انتقال، فوندانسیون اوگر مورد استفاده قرار گرفت.

در بخش هایی دیگر از مسیر، خط انتقال از زمین‏های کشاورزی و باغات حوالی شهر ارومیه می گذشت که حل مسایل مربوط به صاحبان زمین‏ها و باغات و معارضینی ازین دست نیز با همکاری سازمان‏های منطقه‏ای میسر گشت.

تحویل پروژه

در نهایت، این پروژه که در خردادماه سال 1396 با همکاری شرکت قدس نیرو به عنوان شرکت مشاور آغاز شده بود فنداسیون در مرداد ماه و سیم­کشی در مهرماه 1397 به کارفرما، شرکت برق منطقه ای آذربایجان، تحویل گردید.