برقداری پست برق 63 کیلوولت کارخانه فولاد تاراز

پست برق اختصاصی فولاد تاراز برقدار شد

پروژه احداث پست برق اختصاصی 63/20 کیلوولت فولاد تاراز، دهم اردیبهشت ماه سال جاری طی عملیات T off به شبکه برق منطقه اتصال یافته و با موفقیت برقدار شد. در این رویداد، نمایندگان کارفرما، نمایندگانی از شرکت برق منطقه ای اصفهان، شرکت برق شهر کرد، نماینده شرکت مشاور و همچنین مدیر پروژه فولادتاراز به همراه کارشناس HSE از شرکت پیمابرق حضور داشتند.

پست برق اختصاصی فولاد تاراز که به صورت کلید در دست(EPC)  توسط پیمابرق احداث شده است علاوه بر تجهیزات و عملیات ساختمانی مرتبط با یک پست 63 کیلوولت دارای ویژگی متمایز دیگری نیز می باشد. پست برق مذکور بنا به سفارش کارفرما مجهز به سیستم اتوماسیون DCS شده است. سیستم DCS یا Distributed Control System یک سیستم کنترل کامپیوتری است که در فرایندهایی که نقاط کنترلی زیادی دارند مورد استفاده قرا می گیرد و  امکان مانیتورینگ، کنترل پذیری و فرمان پذیری آن را فراهم می سازد.  بدین ترتیب بسیاری از دستورات و تغییرات مورد نظر در پست برق توسط سیستم های نرم افزاری و نیاز اندک به اپراتور انجام می شود.

با توجه به آنکه قطعی برق در صنایع فولاد زیان بار است کنترل برق رسانی و عدم قطعی برق برای این دسته از صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است و از سویی پست برق اختصاصی فولاد تاراز در خارج از کارخانه و مقابل آن قرار دارد، سیستم DCS می تواند امکان کنترل پست برق را از فضای داخل کارخانه نیز میسر نماید. برای مثال امکان تعویض فیدر و انتقال به فیدر یدکی (از داخل کارخانه) برای جلوگیری از قطعی احتمالی برق یکی از کارکردهای بااهمیت سیستم DCS است.

تجهیزات خریداری شده برای ساخت پست برق فولاد تاراز به صورت ترکیبی از تولیدات داخلی و اروپایی تأمین شده اند. تجهیزات مرتبط با رله‏ها و سیستم اتوماسیون و تجهیزات حفاظتی پست برق از تأمین کنندگان اروپایی و مابقی تجهیزات از تولیدکنندگان داخلی خریداری شدند.

قابل ذکر است کارخانه فولاد تاراز در شهرک صنعتی شهرکرد قرار دارد و علاوه بر تولید انواع محصولات فولادی، تنها تولیدکننده ورق های گالوانیزه با پوشش رنگی در سطح کشور است. با توجه به اوضاع جوی این منطقه که در زمستان سرما و بارش برف فراوانی دارد، عملیات ساختمانی و انتقال تجهیزات با دشواری هایی روبه رو شد. از سویی با توجه به محدودیت های مرتبط با تحریم ها، تامین تجهیزات اروپایی زمان بر شدند که این دو عامل را می توان جزو محدودیتهای این پروژه ذکر نمود.

 

img
img
img
img