پروژه توسعه پست برق شهرقدس 1

پست برق شهر قدس 1 طی قراردادی مابین شرکت برق منطقه ای تهران و شرکت پیمابرق افزایش ظرفیت می یابد. بر اساس این قرارداد که در بهمن ماه سال جاری نهایی شده است، توسعه دو فیدر خط 63 کیلوولت و چهار دستگاه بانک خازنی 20 کیلوولت در پست شهر قدس 1 عملیاتی می شود.

تأمین، خرید، نصب، راه اندازی و تست کلیه تجهیزات مورد نیاز برای احداث دو تغذیه کننده خط 63 کیلوولت و چهار بانک خازنی 20 کیلوولت توسط شرکت پیما برق انجام می پذیرد.

نصب سیستم روشنایی محوطه، تأمین و نصب تجهیزات سیستم زمین، تابلوهای حفاظتی، کابلکشی ها، وایرینگ و انجام اتصالات به تابلوها و تجهیزات،  نصب سیستم کنترل و رله های حفاظتی و … نیز از دیگر خدمات مرتبط در این پروژه به شمار می آیند.

همانطور که ذکر شد، در این پروژه قرار است 4 دستگاه بانک خازنی 20 کیلوولت نیز در محل پست برق شهر قدس یک نصب گردد. گفتنی است که توانی که شبکه برق در اختیار ما قرار می دهد از نوع اکتیو است بانک خازنی نیاز شبکه به توان راکتیو را تأمین می‏کند. با این کار فشار کمتری به شبکه برق وارد شده و هزینه مصرفی کاهش پیدا می‌کند. همچنین با جبران افت ولتاژ، تنظیم ولتاژ و ثابت نگه داشتن آن در راستای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه ها در تقویت عملکرد پست ها برق اثرگذاری می نماید. البته طراحی صحیح و متناسب بانک خازنی به صورتی که با نیازهای پست برق همخوانی داشته باشد از اهمیت زیادی برخوردار است و نیازمند تجربه و تخصص می باشد.

ازیاد مشترکین و لزوم تقویت شبکه برق در منطقه شهر قدس تهران نیاز به تقویت برق رسانی و افزایش خطوط ارتیاطی را افزایش داده است. توسعه پست برق شهر قدس 1 تدبیر و اقدامی متناسب در راستای حل مشکلات این منطقه است و باعث جلوگیری از آسیب به وسایل و دستگاه های الکتریکی اقشار و اصناف مختلف این شهرستان می شود.

قابل ذکر است شهرستان شهر قدس(قلعه حسن خان) در غرب تهران واقع شده و از غرب و جنوب با شهرهای کرج و شهریار همسایه است. این شهرستان جزو مهاجر پذیرترین شهرهای استان تهران است و تعداد مصرف کنندگان و مشترکین آن در حدود 350 هزار نفر می باشد.