احداث دو پست سیار در آذربایجان شرقی توسط پیمابرق

شرکت برق منطقه ای آذربایجان جهت تأمین نیازهای ولتاژ 20 کیلوولت مصرف کننده های استان آذربایجان شرقی، پروژه ساخت، تأمین، نصب و راه اندازی دو پست سیار 132/20 کیلوولت را تعریف و طی قراردادی با شرکت پیمابرق عملیاتی نمود.

طی این پروژه دو پست سیار در مراکز مورد نظر شرکت برق منطقه ای، احداث شده و مورد بهره برداری قرار می گیرند. اولین پست سیار در مکان پست دایمی “شهرک صنعتی شیرین عسل” در شهرستان شبستر احداث گردیده است. این پست سیار تا زمان راه اندازی پست دایمی، برق رسانی به شهرک صنعتی شیرین عسل را  انجام می دهد و با تکمیل پست دایمی، با توجه به سیار بودن آن می تواند برای دیگر مناطق مورد بهره برداری قرار گیرد.

پست سیار(موبایل) شبستر دارای یک تریلی حامل بخش تجهیزات فشار قوی 132 کیلوولت، کانکس کنترل و حفاظت، کانکس  فیدرهای 20 کیلوولت و کانکس نگهبانی می باشد که همگی قابلیت نقل و انتقال به دیگر مکان ها برای استفاده موقت را دارند.

پست سیار شبستر در اوایل مرداد ماه سال جاری برقدار می شود

دومین پست سیار در این پروژه توسط شرکت پیمابرق تامین تجهیزات شده و با نظر کارفرما در مکان مورد نیاز برای ارائه خدمات به مصرف کنندگان برق منطقه ای در شبکه توزیع مورد بهره برداری قرار می گیرد.

پست سیار یا موبایل  (MOBILE SUBSTATION)چیست؟

پست سیار یا متحرک معمولا در مکان هایی که امکان احداث پست دایمی به دلیل کمبود بودجه یا دیگر موانع وجود ندارد احداث می شود و پس از احداث پست دایمی و یا رفع نیاز شبکه، جمع آوری شده و در دیگر مناطق بسته به نیازهای موقت یا دایمی مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات یک پست موبایل یا سیار معمولا بر روی یک تریلی نصب شده و کانکس هایی نیز برای دیگر بخش های یک پست به طور موقت تعبیه می شوند.

گفتنی است شبستر در غرب آذربایجان شرقی و در فاصله 65 کیلومتری شهرستان تبریز واقع شده است.  

شرکت پیمابرق پیش از این نیز، سابقه طراحی و نصب پست 63/20 سیار طالقان، طراحی و نصب پست نیمه سیار 63/20 فشاپویه و پست نیمه سیار 230 کیلوولت سعیدآباد در استان تهران را در سوابق خود داشته است.

img