پروژه احداث فونداسیون های خط انتقال مروست ،اسمالون تحویل موقت شد

پروژه احداث فونداسیون خط انتقال 132 کیلوولت از پست برق شهر مروست به معدن اسمالون توسط پیمابرق احداث گردید و طبق موعد مقرر در قرارداد، تحویل موقت شد.

این پروژه که از آذرماه سال 1400 آغاز شده بود، روز یکشنبه مورخ  27/ 06 / 1401  با حضور نمایندگان معاونت طرح و توسعه و بهره برداری شرکت برق منطقه ای یزد، ناظران شرکت قدس نیرو و نمایندگانی از شرکت پیمابرق تحویل موقت شد.

طول مسیر خط انتقال مروست ـ معدن اسمالون در حدود ۶۴ کیلومتر است که طی آن  159 دستگاه فونداسیون 132 کیلوولت دومداره از نوع T60  ، T30 و LS2-3  احداث شده است.

با توجه به تعهدات شرکت پیمابرق، تأمین استاب برج های برق، تجهیزات سیستم زمین، میلگرد و مصالح مورد نیاز  و فعالیت های اجرایی شامل نقشه برداری، چک سروی، تهیه پروفیلهای قطری، جاده سازی، حفاری، استاب ستینگ و بتن ریزی  توسط این شرکت انجام گرفت.

برخی از چالش های پروژه احداث خط 132 کیلوولت اسمالون_مروست

شهرهای اسمالون و مروست از شهرهای استان یزد هستند و جغرافیایی کویری قرار دارند. این امر موجب برخی محدودیت ها نظیر کمبود دسترسی به امکانات و آب در طول مسیر خط انتقال شد.

همچنین، مسیر تعیین شده برای خط انتقال، از جاده موجود فاصله داشت که این امر دشواری هایی را برای تردد تیم عملیاتی و انتقال تجهیزات و مصالح ایجاد کرد.

 به دلیل دوری از کارخانه تولید بتن، دو کارگاه بچینگ موقت در ابتدا و انتهای مسیر تدارک دیده شد که بتن مورد نیاز پروژه را تأمین کردند.

نایاب شدن و افزایش ناگهانی قیمت سیمان از اواسط نیمه اول سال 1401

 همچنین در ساخت فونداسیون سه دکل (دکلهای 60 الی 63)، به دلیل سست بودن خاک منطقه، عملیات مخلوط ریزی انجام شد تا خاک منطقه امکان احداث فوانداسیون و نصب دکل را بیابند.

گفتنی است همزمانی پروژه خط انتقال 132 کیلوولت مروست ـ اسمالون با باران های سیل آسای مردادماه سال 1401 منجر به مسدودی چند روزه جاده ها و پرشدن برخی حفاری های صورت گرفته و در نتیجه تعطیلی دوهفته ای پروژه گردید.

پروژه احداث خط انتقال برق مابین شهر مروست و معدن سنگ آهن اسمالون در راستای توسعه زیرساخت های معادن صورت گرفته است.

img
img
img
img
img
img
img